Kocséri Horgász Egyesület

Mert horgászni jó! 
 
MENÜ

KOCSÉRI HORGÁSZ EGYESÜLET

HORGÁSZREND

 

Érvényes:

  1. horgászévre

a Kocséri Horgász Egyesület horgásztaván, az Országos Horgászrend szabályozásával együttesen

 

Közös érdekünk a szabályok betartása. Kérjük, hogy a horgászatra és a horgászat környezetére vonatkozó szabályok alkalmazásával Önök is támogassák munkánkat, járuljanak hozzá a vizünk és a vízpartunk nyugalmához, további fejlesztéséhez.

 

  1. Általános szabályozási előírások

 

  1. A horgász a horgászat megkezdése előtt köteles megismerni és a horgászat során betartani a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény (Hhvtv.) és a végrehajtására kiadott 133/2013. (XII. 29.) VM rendelet (Vhr.) rendelkezéseit, valamint az adott horgászvízre érvényes helyi horgászrend szabályait.
  2. A horgászat gyakorlásának alapvető feltételei közé tartozik az érvényes horgászokmányok megléte és azok a horgászhelyen történő mindenkori biztosítása.
  3. A területi jegy vásárlásával a horgász polgárjogi szerződést is köt a jegy kiadójával, s ennek keretében hozzájárul adatai hatályos jogszabályoknak megfelelő, célhoz kötött kezeléséhez.
  4. A horgász köteles a területi jegy elidegeníthetetlen mellékleteként a helyi horgászrendet, vagy annak kivonatát magánál tartani.
  5. A horgász a horgászat kezdete előtt jogosult a területi jegyen szereplő vízterület, vízterületek aktuális horgászati információinak megismerésére is. Az információszolgáltatás horgászszervezet által meghatározott és közzétett módon, illetve eseti halőri tájékoztatás útján valósulhat meg.
  6. A halgazdálkodási vízterületen a hal annak jogszerű kifogásával és a zsákmány fogási naplóban történő rögzítésével kerül a horgász birtokába.A rögzítés kizárólag a naplóban, továbbá – ezen szabályokat kiegészítendően – a helyi horgászrendben meghatározottmódon történhet.

 

 

  1. A területhasználatra és környezetvédelemre vonatkozó előírások

 

  1. A horgászhelyen a készségek bedobása, elhelyezése csak úgy történhet meg, ha az másokra nem jelent balesetveszélyt.
  2. A horgászhelyen, illetve a horgászat során a természet védelmének szabályai értelmében a horgászati tevékenységen túl tilos a helyi élővilág állapotának, minőségének bármilyen megváltoztatása, zavarása, a víz szennyezése és a szemetelés bármilyen változata. A természeti és az épített környezet megóvása, a tisztaság fenntartása a használók kötelessége, kártérítési felelősség vállalása mellett.
  3. A horgász halpusztulás, víz- és környezetszennyezés észlelését köteles a halőr vagy a halgazdálkodásra jogosult felé azonnal bejelenteni.
  4. A vízminőség védelme érdekében csak megfelelő minőségű (nem romlott) és a szükséges mennyiségű etetőanyag, csaliféleség használható fel. A halgazdálkodási hasznosító egyes etetőanyagok, csaliféleségek használatát korlátozhatja vagy megtilthatja.
  5. Az elvihető hal horgászhelyen történő előkészítése, konyhai feldolgozásacsak abban az esetben lehetséges, ha ennek szándékát egy másik horgász a fogási napló hátsó, borítólapján aláírásával ellenjegyzi.

 

 

 

 

  1. A horgászat közben keletkezett szemét a vízparton nem helyezhető el, azt a horgászat végeztével köteles, a horgász magával vinni. Szemetelésnek minősül a cigarettacsikk és a szotyola-maghéj, valamint a rágó eldobása is.
  2. Mások zavarása, a túlzott zajkeltés minden formája tilos. Nyilvánvaló erős alkoholos befolyásoltság vagy bódult állapot esetén a horgászat folytatása nem lehetséges. Ebben az esetben a társadalmi halőr jogosult hatósági intézkedés kezdeményezésére.
  3. Tüzet gyújtani csak az arra vonatkozó szabályok betartásával, illetve csak az e célra kiépített tűzrakó helyeken lehetséges. Élő faanyag tűzrakásra nem használható. Távozáskor biztosítani kell a tűz eloltását.
  4. A kiépített partvédő kövezés, védmű csak a tulajdonos engedélyével bontható meg, a kövek ideiglenesen sem hordhatók el. A természeti értékek károsítása szigorúan tilos.
  5. A vízparton, horgászterületen elhelyezett padcsoportok, esőbeállók, stégek és kikötői műtárgyak, egyéb berendezési tárgyak rendeltetésszerű használata, állagmegóvásának elősegítése a mindenkori használók kötelessége.

 

  • Speciális horgászrendi előírások

 

  1. A tó jegén horgászni csak saját felelősségre lehet. Állóvíz jegén a lékhorgászat csak ott lehetséges, ahol az nem tiltott és a jég legalább 10 cm vastag, nem olvad és nem mozog. A horgász a kivágott léket a horgászat befejezése után köteles jól láthatóan megjelölni.
  2. A horgászkészségek mellett – ha a halgazdálkodási hasznosító másképp nem rendelkezik – az egyesületi tagsággal rendelkező horgász alkalmilag 1 db, maximum 1 m2felületű csalihalfogó emelőhálót vagy –szintén emeléses technikával használt – merítőszákot is használhat, kizárólag számára a horgászathoz szükséges, 20 cm-nél nem nagyobb – kifogható státuszú – csalihalak gyűjtésére.
  3. A vezetőség döntése értelmében a horgászati célú csónakhasználat tilos. A tónál elhelyezett csónak oly módon történő rögzítése, amely szükség esetén (baleset) azonnal és gyorsan nem oldható (lakat) szigorúan tilos. Szonár, illetve etetőhajó használata engedélyezett.
  4. Csónak használata kizárólag mentési, etetés, szerelés behordása miatt engedélyezett
  5. A horgászat során a hely jelölésére használt eszközök használata engedélyezett.
  6. A horgászat során, a horgász helyet folyamatos megvilágítása az éjszakai horgászat teljes időtartama alatt kötelező megvilágítani, kivételt képeznek a közvilágítással érintett parti horgászhelyek.
  7. A horgászcsónak tulajdonosa köteles gondoskodni arról, hogy a csónak állapota, felszereltsége azonnali használatot tegyen lehetővé bárki számára.
  8. A horgász egyidőben három horgászbottal (botonként 2-2 horoggal) horgászhat.
  9. Tilos a csalihalfogó hálóval étkezésre vagy háziállatok etetésére szánt halat fogni, valamint használatakor a bevetett horgászkészségektől eltávolodni.
  10. Az egy négyzetméternél nagyobb emelőháló, más hálótípus, vagy csalihalfogó varsa használatát a törvényi előírások nem engedélyezik.
  11. A gyermek (14 életév alatt) horgász egy időben 1 bottal és egy horoggal horgászhat.
  12. A tag/másodtag jogosult naponta 3 nemeshal megtartására, azonban egy fajtából csak kettő lehet, a harmadik nemeshal megtartása csak abban az esetben lehetséges, ha egy másik fajta nemeshal került kifogásra.
  13. Évente összesen 20 db nemeshal, valamint napi 2 kg. egyéb hal megtartása lehetséges.
  14. Az egyesület taván kifogott halak nemes, illetve egyéb hal besorolásánál az Országos Horgászrendben foglaltak az irányadók.
  15. Az Elnökség döntésének értelmében tilos megtartani, a mellékletet képező táblázatban szereplő halak méret, illetve súlykorlátozás alá eső egyedeit.

 

 

 

  1. A horgászat során a fogott halat a horgász csak maga mellett tárolhatja. A hal tárolására megfelelően tágas, minimum 3 méteres lehetőleg gyűrűs szákot használjunk, melynek anyaga csomómentes legyen.
  2. A megfogott halat tartószákban, vagy egyéb tárolóeszközben a horgászat befejeztét követően tarolni Tilos!
  3. Ha a megtartani nem kívánt hal a horgot mélyen lenyelte és azt sérülés okozása nélkül nem lehet eltávolítani, akkor a zsinórt a hal szája előtt el kell vágni és a halat a benne hagyott horoggal együtt kell a vízbe visszahelyezni. Nem vonatkozik ez a rendelkezés olyan esetekre, amikor a hal villantó, balinólom vagy más műcsali hármashorgát nyelte mélyen le, de a horgot ilyenkor is a legnagyobb kímélettel kell kiszabadítani.
  4. Tilos a horognak olyan mozdulattal való behúzása (rángatása), hogy az kívülről akadjon a hal testébe ("gereblyézés"). Tilos olyan szereléket használni, amely eleve ilyen rendeltetéssel készült. (Pl. ólomba rögzített nagyméretű egyes vagy hármas horog, vagy a főzsinórra előke nélkül közvetlenül felkötött, vagy a műcsali elé kötött egyes és hármas horog.). A gereblyézés a halaknak komoly sérülést okoz, ezért állatkínzásnak minősül és büntetőeljárást vonhat maga után.
  5. Tilos olyan módszert alkalmazni, amellyel a hal önmagát akasztja a horogra.
  6. A horgász a törvényi előírások szerint köteles a fogási naplót vezetni és év végén összesíteni, majd az azon feltüntetett határidőig a fogási naplót az előírt időpontig, annak kiadójának megküldeni, leadni. Állami horgászjegyet csak az a személy kaphat, aki az előző évi fogási naplóját leadta. A megtartott nemeshalat a fogást követően azonnal, a horgászat folytatása előtt be kell írni, míg az egyéb halakat, azok mennyiségét aznap a horgászat befejeztével, a horgászhely elhagyása előtt kell beírni a fogási naplóba.
  7. A tag csak a saját parcelláján horgászhat, kivéve ha a másik egyesületi tag erre engedélyt ad. Ez a szabályozás nem vonatkozik a pergető horgászatra, amely során mindenki korlátlanul használhatja a tó partszakaszait. Pergető horgászat esetén a horgásznak kötelező magával vinnie a horgászrendben szabályozott halvédelmi eszközöket, kivéve a gyűrűs haltartó.
  8. Horgászni az a személy jogosult, akinek az adott évre érvényes állami horgászjegye, érvényes területi jegye és érvényes egyesületi tagsága van. Ezen szabályozás alól kivételt képez a hozzátartozó, valamint a meghívott vendég, rájuk külön szabályozás vonatkozik.
  9. A tag jogosult az év minden napján horgászni, kivéve az egyesület elnöksége által meghatározott tilalmi időben, valamint a tó területére szervezett versenyek (ha azon nem vesz részt) ideje alatt.
  10. A horgász joga és kötelessége, a szabályok és a horgászrend megsértőjét figyelmeztetni és az észlelt szabálytalanságokat, az Egyesület Elnökségének bejelenteni.
  11. A tó területén a fürdés csak saját felelősségre engedélyezett, amennyiben a kint tartózkodó horgászok ehhez hozzájárulnak.
  12. Minden Egyesületi tag a tó területén egy 6x11 méteres parcellát használhat, ebből 2 méter szélességű közlekedő utat köteles biztosítani és rendben tartani.
  13. Minden horgász köteles a saját parcelláját tisztán és rendben tartani, bekeríteni szigorúan Tilos!
  14. Joga van a parcellára építeni, amely nem készülhet olyan anyagból, ami a környezetbe nem illeszkedik pl. használtlemez, hulladék, stb. Joga van egy stéget építeni, amely a tó középpontja irányába, a part törésvonalától maximum 2 méter, a szélessége pedig maximum 6 méteres lehet.
  15. Amennyiben a tag a kezelésében lévő parcellát nem az előírásoknak megfelelően kezeli, vagy nem az előírásoknak megfelelő építmény, stéget épít, úgy ellene fegyelmi eljárás indítható.
  16. Ha tag tagsági viszonya kizárással megszűnik, abban az esetben a kezelésében lévő parcella, térítés mentesen az Egyesület kezelésébe kerül, a rajta lévő épületet, stéget, lakókocsit, egyéb tárgyat a tulajdonosa 30 napon belül köteles onnan elszállítani.
  17. Amennyiben ez a kijelölt időre nem történik meg úgy kell tekinteni, hogy a tulajdonos az ingatlanról lemondott és az Egyesület Elnöksége dönt a tárgyak elszállításáról, elbontásáról, vagy a parcellával együtt történő értékesítéséről.

 

 

  1. A tag kezelésében lévő parcella a tag elhalálozása esetén a hozzátartozó részére (házastárs/élettárs, gyermek) átruházható, ebben az esetben a hozzátartozónak írásban nyilatkozatot kell tenni arra vonatkozóan, hogy a tagságra igényt tart-e.
  2. A tagsági viszony megszűnése esetén (kivéve kizárás) a horgászjog, hozzátartozó részére átruházható.
  3. Ha a horgász tagsági viszonya bármilyen okból megszűnik az egyesület lelépési díjat nem fizet, az általa befizetett tagdíjat vissza nem fizeti.
  4. Új tag belépése esetén, kivéve az átruházott tagság, és az öröklött tagság, az egyesület részére a közgyűlés által meghatározott összegű belépési díjat köteles megfizetni.
  5. Minden tag/ másodtag köteles évi 3 nap társadalmi munkát teljesíteni. Amennyiben ezt nem teljesíti, abban az esetben ellentételezésként napi 4 000 Ft-ot köteles az egyesületnek megfizetni. Ez alól az a tag, aki az adott évben betölti a 70. életévét, illetve 14 év alatti, valamint az Egyesület tisztségviselői felmentést kapnak. A társadalmi munka a Társadalmi Munka felelősök által javasolt, az Elnökség által elfogadott időpontokban reggel 8 órakor kezdődik és 12 órakor ér véget. Ha a tag/másodtag a megjelölt időpontra nem érkezik meg, vagy a társadalmi munkaért felelős személy engedélye nélkül korábban távozik, a nap nem írható jóvá.
  6. A halak védelme érdekében minden horgász köteles a horgászata során mérleggel, sebfertőtlenítővel, horogszabadítóval, megfelelő mérető szákkal, merítőszákkal, a hal biztonságos lemérésére alkalmas mérlegelőzsákkal, a hal hosszának lemérésére alkalmas eszközzel, valamint lábashalbölcsővel rendelkezni és azok használatára vonatkozó szabályokat betartani.
  7. A visszahelyezésre kerülő nemeshalak esetében kötelező a merítést követően a horogszabadítás idejére, ponty bölcsőbe helyezni a halat, majd az Országos Horgászrendben foglaltak szerint visszahelyezni a vízbe.
  8. Az Egyesület tagja köteles a tagdíjat, a Közgyűlés által meghatározott időpontig és összegben befizetni, valamint a tárgyévre érvényes engedélyét kiváltani, amennyiben ezt felszólítás ellenére sem teljesíti az Alapszabály értelmében ki kell zárni az egyesület tagjai közül.
  9. Minden tag jogosult a Ptk. 8:1. § (1) bek. 2 pont által szabályozott hozzátartozójának meghívására. A hozzátartozó által megtartott halat a tag fogási naplójába kell bejegyezni, a tag által egy napra elvihető hal mennyiségének megfelelően. Minden hozzátartozó 2 bottal és botonként 2-2 horoggal horgászhat, 14 év alatti gyermek horgász 1 bottal és 1 horoggal vehet részt a horgászatban.szomszédos horgászhely igénybe vétele, csak annak tulajdonosának engedélyével lehetséges. Amennyibe a tag a tó területét elhagyja a horgászatot be kell fejezni.

 

  1. Vendéghívás

 

  1. A tag évente 8 fő vendég horgász hívására jogosult ingyenesen. A horgászat megkezdése előtt a horgász részére kiadott vendégjegyen fel kell tüntetni a vendég nevét, a horgászat kezdetét. A vendégjegy 24 órás horgászatra jogosít.
  2. Vendég horgász az egyesületi tag jelenlétében horgászhat, érvényes horgászjeggyel nem kell rendelkeznie, azonban az általa elkövetett szabálytalanságokért az őt meghívó tag teljes felelősséggel tartozik.
  3. A vendégre horgászata során ugyan azok, a törvényi előírások érvényesek, mint az egyesület tagjára, az előírások megszegése esetént a taggal, bűncselekmény elkövetése esetén a vendéggel szemben is eljárás kezdeményezhető.
  4. A felnőtt vendég jogosult 2 bottal, botonként 2-2 db horoggal, a gyermekhorgász vendég pedig 1 bottal és egy horoggal horgászni. Horgászata során (24 óra) megtarthat2 db nemeshalat az elvihető halak méret és súlykorlátozásának megfelelően, valamint 2 kg egyéb halat, amelynek tényét a vendéghívó egyesületi tag fogási naplójába be kell jegyezni.

 

 

 

  1. A vendég által megtartott hal mennyiségét az őt meghívó egyesületi tag által évente elvihető hal mennyiségéből kell levonni. A fogási naplóba történő bejegyzés során, a beírt adatokkal egy vonalban, azok elé egy „V „betűvel kell jelezni, hogy a kifogott halmennyiséget a vendég tartotta meg.
  2. Amennyiben a vendéghívó tag a tó területét elhagyja, a vendég köteles a horgászatot befejezni.
  3. A tag jogosult korlátlan mennyiségű „ fizetős” vendég hívására, melynek összege 7 000 Ft. Érvényes horgászjeggyel nem kell rendelkeznie a horgásznak. A tagnak ebben az esetben is jelen kell lennie, a vendég által elkövetett szabálytalanságokért az őt meghívó tag teljes felelősséggel tartozik.
  4. A vendégre horgászata során ugyan azok a törvényi előírások érvényesek, mint az egyesület tagjára, az előírások megszegése esetént a taggal, bűncselekmény elkövetése esetén a vendéggel szemben is eljárás kezdeményezhető.
  5. A horgászat megkezdése előtt az őt meghívó egyesületi tagnak vendégjegyet kell váltania, melyen szerepelni kell a vendég nevének, a horgászat megkezdésének az idejének. A vendég által fogott nemeshal megtartása esetént azt a horgászat folytatása előtt be kell jegyezni a vendégjegyen található táblázat megfelelő rovatába, az egyéb halat pedig a horgászat befejeztével kell bejegyezni. A horgászat végeztével a szabályosan kitöltött vendégjegyet az egyesületi tag (vendéghívó) köteles leadni. A vendég által kifogott halat ebben az esetben a vendéghívó egyesületi tag fogási naplójába nem kell bejegyezni.
  6. A felnőtt fizetős vendég jogosult 2-2 bottal, botonként 2-2 db horoggal, a gyermekhorgász vendég pedig 1 bottal és egy horoggal horgászni. Jogosult 24 órás horgászatra, amely során megtarthat 2 db nemeshalat az elvihető halak méret és súlykorlátozásának megfelelően, valamint 2 kg egyéb halat.
  7. Amennyiben a vendéghívó tag a tó területét elhagyja, a vendég köteles a horgászatot befejezni.
  8. Másodtag
  9. Minden tag jogosult korlátlan másodtag befogadására, azonban a másodtagok csak a befogadó tag parcelláján horgászhatnak. Kivétel ez alólha a befogadó tag másik parcellán horgászik, mert ebben az esetben a másodtag, a befogadó tag mellett is horgászhat. Szintén kivétel a pergető horgászat, amely során az eredményes horgászat érdekében, a tó bármelyik pontján horgászhat, amennyiben ez a többi horgászt nem zavarja.
  10. A másodtagnak rendelkeznie kell érvényes engedéllyel és az adott évre kiállított területi engedéllyel, valamint a Közgyűlés által meghatározott időre és összegben a tagdíjat be kell fizetni az Egyesület felé. A másodtagnak belépésekor belépési tagdíjat fizetnie nem kell.
  11. A másodtagot ugyan azok a jogok illetik meg, mint a tagot, és ugyan azok a kötelezettségek terhelik.
  12. A másodtag köteles évente három nap társadalmi munkát teljesíteni az előírásoknak megfelelően, ennek elmulasztása esetén 4 000 Ft/nap összeg megfizetésére kötelezett. Amennyiben a másodtag a társadalmi munkát nem teljesíti és a számára előírt megváltás összegét nem fizeti meg, abban az esetben a befogadó tag köteles azt rendezni, amíg ez nem történik meg a tag számára engedély nem adható ki. 
  13. Amennyiben a másodtag csak a tagdíj felét fizette be, abban az esetben a második féléves tagdíj megfizetéséig, csak az adott évre meghatározott elvihető nemeshal mennyiségének a felét tarhatja meg és a félévre vonatkozóan 2 db társadalmi munka kötelezettsége van.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Ellenőrzés

 

  1. A horgászatra jogosult tag, horgászata során köteles magánál tartani, a személyi igazolványát, horgászkártyáját, az adott évre érvényes Állami Horgászjegyét, valamint a területi engedélyét és amennyiben vendég horgásza van a, ingyenes, vagy fizetős vendégjegyét.
  2. Az iratokat az ellenőrzésre jogosult személy (rendőr, az egyesület elnöke által kijelölt társadalmi halőrök), felszólítására át kell adni, és lehetővé kell tenni a horgászat során használt felszerelés, a kifogottés haltartóban elhelyezett zsákmány ellenőrzését.
  3. Az ellenőrzésre jogosult személyek azt a járművet amelyik a horgásztó területén, illetve az oda vezető utakon közlekedik feltartóztathatják, átvizsgálhatják és jogosulatlan zsákmány esetén a hatóság kiérkezéséig a helyszínen visszatarthatják.
  4. Az intézkedésnek ellenszegülő horgász ellen fegyelmi eljárást kell kezdeményezni.
  5. Amennyiben az intézkedésnek a tag hozzátartozója, vagy vendége nem veti alá magát, értesíteni kell az egyesület elnökét, a személyt annak kiérkezéséig lehetőleg, vissza kell tartani, törvénytelenség megállapítása esetén a személy ellen szabálysértési, büntető eljárás, a tag ellen pedig fegyelmi eljárást kell kezdeményezni.
  6. Amennyiben az ellenőrzés során, az ellenőrzést végző szabálytalanságot tapasztal azonnal értesítse az egyesület vezetőjét. A szabályszegés tényét lehetőleg fotóval rögzíteni kell.
  7. Jogosulatlan zsákmány esetén azt az illetékes személy kiérkezésig haltartóban elhelyezve, a vízben kell tárolni.
  8. Az ellenőrzés tényét, idejét és az ellenőrzés során tapasztaltakat, a fogási napló hátsó oldalára be kell jegyezni, az ellenőrzést végzőnek alá kell írnia.
  9. Abban az esetben, ha az ellenőrzésre jogosult nem jelenti, illetve nem intézkedik az általa észlelt szabálytalanság esetén, ellene fegyelmi felelősségre vonás kezdeményezhető.
  10. Az ellenőrzésre jogosult személy a bizonyítás érdekében jogosult kép, illetve hangfelvételt készíteni, azt az érvényben lévő adatkezelési szabályzatnak megfelelően kezelni.
  11. Amennyiben az ellenőrzésre jogosult, olyan szabályszegést tapasztal, amely következményeként eljárás kezdeményezésre kerül sor, az érintett horgász területi engedélyét el kell venni és azt az eljárás kezdeményező irat mellékleteként kell kezelni, ebben az esetben a horgászat tovább nem folytatható, illetve az adott napon megszerzett zsákmány nem megtartható.

VII.Verseny

  1. Az egyesület elnökségének jóváhagyásával, a Versenyfelelősök által meghatározott időpontokban, az alapszabályban, illetve a jelen horgászrendben rögzítetteknek megfelelőenhorgászverseny szervezhető.
  2. A horgászversenyen részt vehet minden tag, illetve másodtag, akinek az adott időszakra a tagsági joga nincs felfüggesztve, illetve nevezési díjas verseny esetén a nevezési díjat megfizette, és a Kocséri Horgász Egyesület Horgászrendje vele szemben kizáró okot nem állapít meg.
  3. A verseny részletes szabályozására külön verseny szabályzatot kell készíteni, melynek tartalmazni kell minden olyan szabályt, és feltételt, melyet a versenyben részt vevőknek be kell tartaniuk.
  4. Az Egyesület Elnökségének döntése értelmében a tó területén un. privát ( munkahelyi, baráti társaságok) verseny is szervezhető. A verseny szervezésének feltételeit, költségeit minden esetben egyeztetni kell az Egyesület Elnökségével. Az így szervezett verseny díját és feltételeit az Elnökség határozza meg.
  5. A versenyzőknek az Egyesület által meghatározott feltételeket maradéktalanul be kell tartani. Törvénytelenség esetén az Egyesület Elnöke a versenyt megtilthatja, beszüntetheti, a törvénytelenséget elkövető versenyző ellen eljárást kezdeményezhet.
  6. A verseny lebonyolításának idején, az azon résztvevőkön kívül a tó területén horgászni Tilos!

 

 

  1. Privát szervezésű horgászverseny csak a versenyfelelősök közreműködésével és az elnökség engedélyével, az elnökség által meghatározott időpontokban lehetséges. A verseny feltételeit az egyesület verseny szabályzata szabályozza.

VIII. Halvédelmi és horgászetikai előírások

 

  1. A horgász erkölcsi és etikai kötelessége más horgász segítése, a tapasztalatok átadása, az idős horgásztársak és a gyermekhorgászok támogatása.
  2. A horgászat gyakorlása nem járhat más horgászok indokolatlanveszélyeztetésével vagy zavarásával.
  3. Horgászcsónakhasználata csak megfelelő sebesség megválasztásával, más horgásztársak veszélyeztetése vagy zavarása nélkül történhet.
  4. A halnak indokolatlan sérülést, szenvedést okozni tilos.
  5. Fajlagos tilalmi időszak a Kocséri Horgász Egyesület horgásztaván nincs!
  6. Az elvihető hal faj szerinti, illetve méretkorlátozással védett listája a horgászrend táblázatos formában elkészült mellékletét képezi.
  7. A horgász egyéni felelőssége a választott célhalaknak megfelelő, halkíméletet is biztosító horgászeszközök és horgászfelszerelések alkalmazása, valamint a horgászat teljes időtartama során a horgászatra alkalmas fizikai állapotának fenntartása.
  8. A horgászat során a bevetett horgászkészségeket oly módon őrizetlenül hagyni, hogy a horgászatra jogosult a tó területét elhagyja, szigorúan Tilos!
  9. A gyári műcsalik rögzítési pontok szerinti horogszámának növelése, egy horog alá újabb horog rögzítése, a külső akadás elősegítése céljából történő átalakítása tilos.
  10. A műcsali használatának kivételével a háromágú horog, a drótelőke használata Tilos!
  11. A kifogott hal horgász általi tetszőleges jelölése, csonkítása tilos.
  12. A hivatalos haljellel ellátott halak fogásának bejelentése, az adatszolgáltatás teljesítése a horgász kötelessége.
  13. A drótszák, valamint épített fém haltároló (ketrec) használata hal tartására tilos.
  14. A horgászfotók elkészítésekor javasolt ügyelni arra, hogy esztétikus, a hal megbecsülését is kifejező fényképek készüljenek el. A helyes fotón a háttér a víz és a vízpart természeti környezete, ahol belógó, szétdobált felszerelés, cigaretta, étel és ital, kéztörlő rongy, szemét nem látható. A horgász a halat lehetőleg térdelve, féltérden vagy guggolva; mellmagasságban és vízszintesen a halbölcső felett tartja, de a fényképen a halvédelmi eszköz lehetőleg csak részlegesen legyen látható. A hal objektív felé történő „kitartása” nem esztétikus, a helyes távolság a súly megtartását is segítő félkarnyi. A hal legyen tiszta, így a sarat, fűszálakat, nyálkát, esetleges vért friss vízzel le kell öblíteni róla. Célszerű több fotót is elkészíteni, hogy a pislogás és/vagy a hal mozgásai kiküszöbölhetők legyenek. Nem készülhet etikus fotó cigarettával a szájban, vagy a halat ronggyal megfogva. Napsütésnél ügyelni kell arra is, hogy vaku használata nélkül a sapkát viselő horgász arca leárnyékolt marad. A fotózás során fokozottan ügyelni kell a halak kíméletes kezelésére, mozgatására, mert a nagy példányok leejtésre, nyomásra az átlagos méretű halaktól sokkal érzékenyebbek. A legfontosabb a hal védelme, ha a szakszerű gyors fotózás nem biztosítható, akkor a halat haladéktalanul vissza kell engedni.
  15. A megtartani nem kívánt halakról terítékfotó, a horgászversenyek mérlegelésekorkészíthető.
  16. Más fogott halával rekordfogást bejelenteni etikátlan és tilos.
  17. A színezett fertőtlenítők használata csak a fotózás után támogatott. Ekkor a hal minden látható sebének fertőtlenítése is ajánlott, az esetleges élősködők eltávolítása mellett.
  18. A visszaengedéskor a halat csak akkor szabad elengedni, ha az már az egyensúlyi helyzetét önerőből fenn tudja tartani, valamint mozgása (szabadulási reflex) beindult.
  19. A szabályosan kifogott és így megtartott halak cseréje Tilos!
  20. Horgászati tevékenység folytatása során történő (zárt vizeken a vízparton, horgászhelyen belüli) átadása és ajándékozása engedélyezett, ebben az esetben azonban azt haladéktalanul be kell írna a hal új birtokosának fogási naplójába.

 

  1. A kifogott hal értékesítése etikátlan és Tilos.
  2. Cserén azt kell érteni, amikor a hal már szákba (ragadozó esetén szájbilincsre) került és azt a horgász a horgászhelyén a később kifogott halra kívánná átcserélni.
  3. Átadáson ingyenes halátadás értendő egy másik, szintén horgászati jogosultsággal rendelkező, horgászatot folytató személy részére.
  4. Ajándékozáson egyhorgászati jogosultsággal nem rendelkező személy részére történő átadás értendő.
  5. Értékesítésen a hal ellenérték fejében történő átadása értendő, az átvevő személyétől függetlenül.

 

 

  1. Záró rendelkezések

 

Jelen Horgászrend a Kocséri Horgász Egyesület Elnökségének 1/2023. (01.26) EH számú határozatával került elfogadásra.

 

A Horgászrend a Kocséri Horgász Egyesület hivatalos honlapján kerül közzétételre.

 

A területi jegy kiadója, mint jogi személy az általa kezelt területeken bekövetkezett balesetekért és károkért felelősséget nem vállal, egyben kártérítési kötelezettségét kizárja.

 

A horgászok a vízparton, horgászterületeken elhelyezett berendezési tárgyakat, horgászati- és vízilétesítményeket kizárólag a saját felelősségükre használhatják.

 

Az itt nem szabályozott egyéb kérdésekben a Polgári Törvénykönyv, a horgászatra, a halgazdálkodásra, a hal védelmére, a környezet- és természetvédelemre, valamint a rendészeti tevékenységre vonatkozó jogszabályok és MOHOSZ választmányi határozatok, továbbá a helyi horgászrendek és az egyesületi fegyelmi szabályzatok előírásai és rendelkezései az irányadók.

 

 

Kocsér, 2023. január 24.

 

1 számú melléklet: 

A Kocséri Horgász Egyesület horgásztaván 2023. évre vonatkozóan érvényben lévő fogható halak fajlagos tilalmi ideje és mérettartománya.

Az Egyesület elnöksége által elfogadott 8/2023.(01.29.)EH. számú határozattal elfogadva.

Az őshonos, fogható halfajok 2023. évi fajlagos tilalmi ideje, kifogható mérettartománya:

 

hal neve:

2023. évi tilalmi időszak:

kifogható mérettartomány:

csuka

02.01,- 03.31.

40 cm -

balin

03.01,- 04.28.

40 cm -

sügér

03.01,- 04.28.

15 cm -

süllő

03.01,- 04.28.

30 cm -

jászkeszeg

04.17,- 05.31.

20 cm -

szilvaorrú keszeg

04.17,- 05.31.

20 cm -

márna

04.17,- 05.31.

40 cm -

ponty

---

35 cm – 4 kg

compó

05.02,- 06.15.

25 cm -

harcsa

---

40 cm -

koy ponty

---

nem elvihető

tok

---

nem elvihető

 

Az Elnökség 8/2023. (01.29) EH. számú határozatával elfogadva.

Hatályos: 2023. 02. 01.                    

 

 

 

Asztali nézet