Kocséri Horgász Egyesület

Mert horgászni jó! 
 
MENÜ

 

FEGYELMI SZABÁLYZAT
KOCSÉRI HORGÁSZ EGYESÜLET
A horgászattal kapcsolatos jogszabályok és egyéb rendelkezések érvényre juttatása, a fegyelmi vétséget elkövetők felelősségre vonásának egységes rendje érdekében a Kocséri Horgász Egyesület Elnöksége az alábbi szabályzatot fogadja el.
Hatályba lépés napja: 2023. január 26.
I. fejezet
FEGYELMI SZABÁLYZAT CÉLJAI
1. A fegyelmi szabályzat célja:
A fegyelmi szabályzat célja a hatályos horgászatra vonatkozó jogszabályi rendelkezések, normák, az országos horgászrend, a helyi horgászrend, az alapszabály, az egyesület által hozott határozatok, a társadalmi együttélés szabályai megtartásának, valamint a szervezeti élet tisztaságának biztosítása.
2. A fegyelmi eljárás célja:
A fegyelmi eljárás lefolytatásának célja annak biztosítása, hogy a fegyelmi eljárás alá vont egyesületi taggal szemben szabályozott és jól átlátható keretek között kerüljön sor az eljárás megindítására, a bizonyítékok beszerzésére, majd ezek alapján – a vétlenség megállapítása esetén – megszüntető határozat, illetve – a vétkesség megállapítása esetén – az elkövetett fegyelmi vétséggel arányban álló büntetés kiszabására.
3. A büntetés célja:
A büntetés célja a fegyelmi szabályzatban rögzített, az elkövetett cselekménnyel arányban álló elmarasztalása az elkövetőnek, illetőleg más horgász, egyesületi tag visszatartása hasonló magatartás elkövetésétől.
II. fejezet
ALAPELVEK, ALAPVETŐ JOGOK ÉS KÖTELEZETTSÉGEK
1. Ártatlanság vélelme:A Kocséri Horgász Egyesület tagja fegyelmi vétség elkövetésében nem tekinthető vétkesnek mindaddig, amíg e vétkességét a fegyelmi ügyében eljáró bizottság, a Fegyelmi Szabályzat által meghatározott eljárásban meghozott elmarasztaló jogerős határozatával meg nem állapítja. Az ártatlanság vélelme alapelv azonban nem zárja ki azt, hogy a fegyelmi eljárás alá vont egyesületi tag egyes jogosultságai az eljárás alatt nem korlátozhatók, vagy megtilthatók.
2. Fellebbezés joga: A fegyelmi ügyben eljáró bizottságnak a Fegyelmi Szabályzat által meghatározott eljárásban meghozott elmarasztaló elsőfokú és még nem jogerős határozatával szemben a fegyelmi eljárás alá vont egyesületi tag egy alkalommal e szabályzat szerinti szabályok szerint fellebbezéssel élhet. A fellebbezést követően meghozott másodfokú határozati döntéssel szemben nincs további fellebbezési jogosultság.
3. Közreműködési kötelezettség: A Kocséri Horgász Egyesület minden tagjának kötelezettsége, hogy a fegyelmi ügyben eljáró bizottság munkáját segítse, a fegyelmi eljárás lefolytatása során érdemben közreműködjön, azonban erre senki sem kötelezhető.
4. Időszerűség alapelve: A fegyelmi ügyben eljáró bizottság kötelezettsége, hogy a fegyelmi eljárást minél előbb lefolytassa, a döntését meghozza.
5. Iratmegismerési jog: A fegyelmi eljárás alá vont egyesületi tagnak joga van ahhoz, hogy a fegyelmi ügyben eljáró bizottságnak a Fegyelmi Szabályzat által meghatározott eljárásban meghozott elsőfokú és még nem jogerős határozatának kézhezvételét követően, a fellebbezésre rendelkezésre álló határidő lejárta előtt a fegyelmi eljárásban keletkezett dokumentumokat teljes egészében megismerje, azokról jegyzetet készítsen.
6. Hivatalos eljárás kezdeményezése: A Kocséri Horgász Egyesület Elnökének lehetősége van arra, hogy szabálysértés vagy bűncselekmény esetén a fegyelmi eljárás kezdeményezése mellett a rendőrségen vagy más hatóságnál hivatalos feljelentést tegyen.
7. Nyilvánosság: A fegyelmi eljárás lefolytatásának részletei, fegyelmi ülése és döntései alapvetően a fegyelmi eljárás alá vont egyesületi tag, a Kocséri Horgász Egyesület vezetősége és bizottságai részére nyilvános. Amennyiben írásban a fegyelmi eljárás alá vont egyesületi tag indítványozza, a fegyelmi ülésen más, a Kocséri Horgász Egyesület tagságához tartozó személy is jelen lehet, azonban ott nyilatkozatot nem tehet, az eljárást nem zavarhatja.
A Kocséri Horgász Egyesület éves közgyűlésére előterjesztett beszámoló kizárólag azokat a fegyelmi adatokat tartalmazza, amelyek nem sértik a fegyelmi eljárás alá vont egyesületi tag alapelvekben foglalt érdekeit.
8. Személyes adatok védelme: A fegyelmi eljárásban szereplő személyek esetében az azonosítást biztosító vezeték- és keresztnéven, valamint a horgászkártya számán kívül, a fegyelmi ügyben eljáró bizottság nem tüntethet fel más természetes személyazonosító adatot, azok értelemszerűen a Kocséri Horgász Egyesület kezelése szerinti adatokkal kapcsolódnak össze.
9. Tényállás tisztázásának kötelezettsége: A fegyelmi ügyben eljáró bizottság kötelezettsége, hogy a fegyelmi eljárás alapjául szolgáló képező cselekmény, esemény, magatartás vagy mulasztás tényállását a lehető legpontosabban állapítsa meg, az elkövető kilétét derítse fel, a felelősséget enyhítő és súlyosító körülményeket tárja fel, a bizonyítékokat szerezze be, melyek eredményeként a cselekménnyel, eseménnyel, magatartással vagy mulasztással arányban álló határozati döntést hozzon. A tényállás tisztázásának alapelve nem jelenti azt, hogy a bizonyítási kizárólag a fegyelmi ügyben eljáró bizottságot terheli, a fegyelmi eljárás alá vont egyesületi tag felszólításra köteles saját állításait elfogadható módon bizonyítani.
10. Tisztességes bánásmód kötelezettsége: A Kocséri Horgász Egyesület fegyelmi eljárás alá vont tagjával szemben minden egyesületi tag köteles tisztességes magatartást, viselkedést alkalmazni, emberi méltóságát tiszteletben tartani.
11. Védekezés joga: A fegyelmi eljárás alá vont egyesületi tag jogosult arra, hogy a fegyelmi eljárásban kitűzött ülésen személyes megjelenéssel védekezzék, tanút hozzon magával, bizonyítékot csatoljon be. Jogosult továbbá arra, hogy a Kocséri Horgász Egyesületnek címezve védekezéséről nyilatkozatot írásban nyújtson be, abban tanút nevezzen meg és meghallgatását indítványozza, valamint ahhoz bizonyítékot csatoljon.
III. fejezet
ÉRTELMEZŐ RENDELKEZÉSEK
1. Hozzátartozó: A fegyelmi vétség elkövetésének idején hatályban lévő, a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 8:1. §Értelmező rendelkezések szerinti közeli hozzátartozó és hozzátartozó.
(A közérthetőség végett a Fegyelmi Szabályzat elfogadásakor a törvény az alábbi meghatározást tartalmazza:
1. közeli hozzátartozó: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér.
2. hozzátartozó: a közeli hozzátartozó, az élettárs, az egyeneságbeli rokon házastársa, a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére, és a testvér házastársa.)
2. Feljelentés: A feljelentés olyan formához nem kötött, szóban a Fegyelmi Szabályzatban meghatározott személy részére tett, vagy írásban a Fegyelmi Szabályzatban meghatározott módon benyújtott nyilatkozat, amelyben a feljelentő a Kocséri Horgász Egyesülethez, valamint valamely tagjához kapcsolódó, fegyelmi vétség elkövetésének gyanúját megalapozó eseményről, magatartásról, vagy mulasztásról tényeket, adatokat és információkat közöl.
3. Kiskorú horgász: Kiskorúnak tekintendő az a horgászattal kapcsolatos tevékenységet folytató személy, aki a fegyelmi vétség elkövetése idején 18. életévét még nem töltötte be. Ezen belül gyermekkorú az a személy, aki a 14. életévét még nem töltötte be, illetőleg ifjúsági korú az a személy, aki a 14. életévét betöltötte, de a 18. életévét még nem.
IV. fejezet
HATÁLY
1. A Fegyelmi Szabályzat hatálya a Kocséri Horgász Egyesülettel és a Kocséri Horgász Egyesület tagjaival kapcsolatos fegyelmi ügyekre terjed ki.
2. A fegyelmi vétséget az elkövetése idején hatályos jogszabályok, szabályzatok és normák szerint kell elbírálni.
3. A fegyelmi eljárást a feljelentés megtételekor hatályban lévő Fegyelmi Szabályzat rendelkezései alapján kell lefolytatni.
4. Amennyiben a fegyelmi eljárás tárgyát képező cselekmény, esemény, magatartás vagy mulasztás az elkövetése idején fegyelmi vétségnek minősült, de a feljelentés megtételekor már nem, vagy már enyhébben bírálandó el, akkor az új szabályozást kell figyelembe venni.
V. fejezet
HATÁSKÖRÉS KIZÁRÁS
1. A fegyelmi ügyek elbírálása elsőfokú eljárásban történik.
2. Az elsőfokú eljárás lefolytatása a Fegyelmi Bizottság hatáskörébe tartozik, döntései meghozatalához mindhárom tagjának közreműködése, egyetértése szükséges.
3. Amennyiben az elsőfokú határozati döntés ellen a jogosult fellebbezéssel él, akkora végleges határozati döntés meghozatalára a másodfokú eljárásban kerül sor.
4. Másodfokon fegyelmi ügyben a Kocséri Horgász Egyesület vezetősége jár el, döntései meghozatalához mindhárom tagjának közreműködése, egyetértése szükséges.
5. Nem járhat el fegyelmi ügyben eljáró bizottság tagjaként a fegyelmi vétség sértettje, feljelentettje, illetőleg ezek hozzátartozója.
6. Ha az 5. pontban foglalt kizárás alá eső személy a Kocséri Horgász Egyesület Elnöke, vagy az Elnökség tagja, akkor a 2. pont szerinti fegyelmi ügyben a Kocséri Horgász Egyesület Közgyűlése jár el. Az Egyesület Közgyűlése által hozott fegyelmi határozattal szemben nincs helye fellebbezésnek, azt 30 napon beül benyújtott keresettel lehet megtámadni az illetékes bíróság előtt.
7. Ha az 5. pontban foglalt kizárás alá eső személy a Kocséri Horgász Egyesület Fegyelmi Bizottságának, valamint az Ellenőrző Bizottságának bármely tagja, akkor a 2. pont szerinti fegyelmi ügyben a Kocséri Horgász Egyesület Elnöksége, a 4. pont szerinti fegyelmi ügyben pedig a Kocséri Horgász Egyesület Közgyűlése illetékes eljárni.
VI. fejezet
HATÁRIDŐK
1. A fegyelmi ügyek lefolytatása során a határidőket munkanapokban és hónapokban kell számolni.
VII. fejezet
KAPCSOLATTARTÁS
1. A fegyelmi ügyek lefolytatása során az abban részt vevő személyek között a kapcsolattartás megvalósulhat személyesen szóban, telefonon keresztül szóban, írásbeli módon postai kézbesítés útján (tértivevénnyel), rövid SMS üzenet formájában írásban, valamint e-mail levél útján írásban.
2. A fegyelmi eljárás lefolytatását felgyorsítja, illetőleg költséghatékonyabbá teszi az e-mail levelezés kapcsolattartási forma, azonban ennek szabályainak elfogadásáról, különösen a kézbesítettség megállapíthatósága végett a feljelentőnek és a feljelentettnek nyilatkoznia kell.
VIII. fejezet
ELJÁRÁS KÖLTSÉGEI
1. A fegyelmi ügyekben a Kocséri Horgász Egyesületet terhelő költségeket (nem taxatíve felsorolásként így különösen: postai küldemények díja, üzemanyagköltség, okozott károk helyreállítási költsége stb.) számlával, fizetési bizonylattal kell igazolni és az adott ügyben költségkimutatásként kell szerepeltetni.
2. Amennyiben a feljelentett fegyelmi eljárás alá vont egyesületi tag fegyelmi vétség elkövetése miatt jogerősen fegyelmi büntetést kap, a fegyelmi eljárásban felmerült költségeket a Kocséri Horgász Egyesület részére meg kell térítenie.
3. A Kocséri Horgász Egyesület fedezi a fegyelmi ügyben felmerült eljárási költségeket, ha a fegyelmi ügy nem a 2. pontban írt módon fejeződik be, vagy egyéb ok miatt az eljárási költség nem egyenlíthető ki.
IX. fejezet
FEGYELMI ELJÁRÁS IRATKEZELÉSE
1. A fegyelmi ügyben keletkezett teljes iratanyagot Fe. betűvel jelölt, évenként emelkedő számozású (pld: 1/2022. Fe.), tartalomjegyzékkel és oldalszámozással ellátott, iktatott dossziéban kell összefűzni, majd a Kocséri Horgász Egyesület irattári szabályai szerint kell kezelni.
2. A fegyelmi ügyben eljáró fegyelmi bizottság az eljárás során feljegyzést, jegyzőkönyvet, idézést, értesítést és határozatot készít.
3. A fegyelmi ügyben eljáró fegyelmi bizottság az eljárási cselekmény elvégzéséről, annak eredményéről, illetőleg az eljárásban lényeges adatokról feljegyzést készít, mely tartalma szerint bizonyítékként felhasználható. A feljegyzéshez melléklet csatolható. A feljegyzést annak készítője aláírásával hitelesíti.
4. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság a bizonyítás érdekében jegyzőkönyvet készít a tanú, illetve a fegyelmi eljárás alá vont egyesületi tag meghallgatásáról, melyet a jelenlévők aláírásukkal hitelesítenek. A jegyzőkönyvben a Fegyelmi Szabályzatban rögzített figyelmeztetéseken túl fel kell tüntetni, hogy az mikor és hol készült, kik vannak jelen, továbbá a meghallgatott milyen nyilatkozatot tett. Ha a meghallgatott a jegyzőkönyv aláírását megtagadja, ennek tényét és okát a jegyzőkönyvre rá kell jegyezni.
5. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság a tanú, illetve a fegyelmi eljárás alá vont egyesületi tag meghallgatásáról az érintettet idézésben hívja fel a megjelenésre. Az idézés a Fegyelmi Szabályzatban rögzített figyelmeztetéseken túl tartalmazza azt is, hogy az érintettnek mikor, hol és milyen minőségben kellene megjelennie.
6. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság az eljárás egyes mozzanatainak lényegéről, valamint az eljárás aktuális állásáról értesítésben tájékoztatja azt, akinek ehhez érdeke fűződik.
7. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság a fegyelmi eljárásban hozott érdemi döntéseit határozatba foglalja. A határozat bevezető részre, rendelkező részre, indokolásra és záró részre tagolódik.
8. A bevezető rész tartalmazza a Kocséri Horgász Egyesület megnevezését, az ügy számát, és annak megjelölését, akire a rendelkezés vonatkozik.
A rendelkező rész tartalmazza afegyelmi ügyben eljáró bizottság fegyelmi vétség elkövetésének tárgyában hozott érdemi döntéseit, valamint azt, hogy a határozat ellen fellebbezés benyújtásának lehet helye és azt az eljárás résztvevője, hol és milyen határidőn belül terjesztheti elő.
Az indokolás a fegyelmi ügyben eljáró bizottság által megállapított jelentős tényeket, bizonyítékokat, a határozat alapjául szolgáló szabályokat és szükség esetén azok értelmezéséttartalmazza.
A záró rész tartalmazza a határozathozatal helyének és idejének megfelelő keltezést, továbbá az aláírásra jogosultak nevét és aláírását.
9. A határozatot – az V. fejezetben foglalt eltérésekre figyelemmel –a fegyelmi ügyben eljáró bizottságának vezető tagja írja alá és látja el a Kocséri Horgász Egyesület bélyegzőlenyomatával.
X. fejezet
ELSŐFOKÚ FEGYELMI ELJÁRÁS FOLYAMATA
Első Cím
ELJÁRÁS MEGINDÍTÁSA FELJELENTÉS ALAPJÁN
1. Fegyelmi eljárás csak a Kocséri Horgász Egyesület tagja ellen indítható.
2. Fegyelmi eljárás a Kocséri Horgász Egyesület tagjának hozzátartozója, illetve az általa meghívott vendég által elkövetett fegyelmi vétség esetén is a Kocséri Horgász Egyesület tagja ellen indítható.
3. Fegyelmi eljárás feljelentés alapján indul meg.
4. Fegyelmi eljárás megindítása feljelentés alapján a fegyelmi ügyben eljáró bizottság hatáskörébe tartozik.
5. A Kocséri Horgász Egyesülethez, valamint tagjaihoz kapcsolódó és fegyelmi vétség gyanúját tartalmazó esemény miatt a Kocséri Horgász Egyesület bármely tagja tehet feljelentést.
6. A Kocséri Horgász Egyesület vezetőségi, valamint bizottságainak tagjai e minőségükben eljárva – a Kocséri Horgász Egyesület Elnökével történt egyeztetést követően – kötelesek írásban feljelentést tenni a tudomásukra jutott fegyelmi vétség gyanúját tartalmazó esemény miatt.
7. A feljelentés meghatározását értelmező rendelkezés tartalmazza.
8. A feljelentés megtehető szóban és írásban.
9. A szóban tett feljelentést – az V. fejezetben foglalt eltérésekre figyelemmel – kizárólag a Kocséri Horgász Egyesület Elnökével lehet közölni, melyről álta írásbeli feljelentés készül.
10. Az írásbeli feljelentés benyújtható – az V. fejezetben foglalt eltérésekre figyelemmel –
a) személyesen átadva a Kocséri Horgász Egyesület bármely Elnökségi tagjának, aki az átvételt igazolással bizonyítja, egyúttal a Kocséri Horgász Egyesület Elnökét szóban értesíti,
b) személyesen átadva a Fegyelmi Bizottság bármely tagjának, aki az átvételt igazolással bizonyítja, egyúttal a Kocséri Horgász Egyesület Elnökét szóban értesíti,
c) postai levélben megküldve a Kocséri Horgász Egyesület postai címére,
d) e-mail levélben megküldve a Kocséri Horgász Egyesület e-mail címére.
11. A feljelentésben meg kell jelölni, illetve ahhoz mellékletként kell csatolni olyan bizonyítékokat, amelyek a fegyelmi vétség elkövetésének gyanúját megerősítik, azt alátámasztják.
12. A feljelentő a feljelentés megtételével egyidejűleg tudomásul veszi azt, hogy az egyértelműen megalapozatlan, rosszhiszeműen tett vagy hamis bizonyítékokkal csatolt feljelentésének megtételével fegyelmi vétséget követ el.
Második Cím
INTÉZKEDÉS FELJELENTÉS ESETÉN
1. A Kocséri Horgász Egyesület Elnökségének, valamint bizottságainak bármely tagja ellen tett feljelentés esetén az eljárás lefolytatásához jelen szabályzat V. fejezetben foglalt szabályait értelemszerűen alkalmazni kell.
2. A Kocséri Horgász Egyesülethez a X. fejezet Első Cím 10. pontja szerint foglaltak szerint érkezett feljelentést a feljelentés átvevője – figyelemmel az 1. pontban foglaltakra – haladéktalanul továbbítja
a) a Kocséri Horgász Egyesület Titkárának nyilvántartásba vétel céljából,
b) a Fegyelmi Bizottság Elnökének a fegyelmi eljárásra vonatkozó döntés meghozatala céljából,
c) az V. fejezetben meghatározott személynek a rá háruló közreműködési kötelezettségének teljesítése céljából,
és erről rövid úton, szóban értesti a Kocséri Horgász Egyesület Elnökét.
Az a-c) pontokban megjelölt személy értesítése az V. fejezetben írtak esetén mellőzhető.
Harmadik Cím
FELJELENTÉS ELŐZETES ÉRTÉKELÉSE
1. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság a hozzá érkezett feljelentést – a megérkezéstől számított 3 munkanapon belül – tartalma és a csatolt bizonyítékok alapján megvizsgálja, majd értékeli.
2. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság a megállapításait és az eljárásra vonatkozó döntését rövid indokolással ellátott feljegyzésben rögzíti.
3. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság a feljegyzésben foglaltak alapján az alábbi döntéseket hozhatja meg:
a) a fegyelmi eljárást elutasítja,
b) a fegyelmi eljárás lefolytatását elrendeli.
4. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság a 3. pont szerinti döntéséről – az V. fejezetben foglalt eltérésekre figyelemmel – rövid úton szóban tájékoztatja a Kocséri Horgász Egyesület Elnökét.
Negyedik Cím
FELJELENTÉS ELUTASÍTÁSA
1. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság – az V. fejezetben foglalt eltérésekre figyelemmel a Kocséri Horgász Egyesület Elnökével történt egyeztetést követően – a fegyelmi eljárás lefolytatásának elrendelését mellőzve indokolt határozat meghozatalával elutasítja a feljelentést:
a) ha a feljelentésben közölt cselekmény nem minősül fegyelmi vétségnek,
b) ha fegyelmi vétség elkövetésének gyanúja hiányzik,
c) ha a feljelentésben közölt cselekmény nem a Kocséri Horgász Egyesület fegyelmi ügyben eljáró bizottságának hatáskörébe tartozik,
d) ha a feljelentésben közölt cselekmény miatt korábban már történt érdemi intézkedés,
e) névtelenül, megalapozatlanul tett feljelentés miatt,
f) elévülés miatt,
g) ha a feljelentett egyesületi tag időközben elhunyt,
h) ha a feljelentett személy már nem az Egyesület tagja.
2. Ha fegyelmi vétség elkövetése óta több mint egy év eltelt, elévülés miatt fegyelmi eljárás nem indítható, kivéve, ha az ügyben büntető- vagy szabálysértési eljárás indult. Ez utóbbi esetben az egy év elévülési idő a büntető- vagy szabálysértési eljárásban hozott határozat jogerőre emelkedését követő napon kezdődik.
3. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság – az V. fejezetben foglalt eltérésekre figyelemmel a Kocséri Horgász Egyesület Elnökével történt egyeztetést követően – a feljelentés elutasításáról a határozat postai úton történő (tértivevényes) kézbesítéssel az érintett Kocséri Horgász Egyesület nyilvántartásában meglévő címére kiküldve értesíti a feljelentőt.
4. Költséghatékonyság és az eljárás gyorsítása céljából a határozatról – amennyiben ismert – az érintett telefonhívással, SMS üzenet vagy e-mail levél útján is értesíthető, melynek tényét a határozatra írásban rá kell vezetni.
5. A fegyelmi ügyben eljáró bizottságának a feljelentés elutasítására és postai úton történő feladására az X. fejezet Harmadik Cím 2. pontja szerint készített feljegyzés keltétől számított 5 munkanap áll rendelkezésére.
Ötödik Cím
FEGYELMI ELJÁRÁS ELRENDELÉSE
1. Fegyelmi vétség gyanúját tartalmazó feljelentés esetén a fegyelmi ügyben eljáró bizottság – az V. fejezetben foglalt eltérésekre figyelemmel a Kocséri Horgász Egyesület Elnökével történt egyeztetést követően – a fegyelmi eljárás lefolytatását elrendeli.
2. Fegyelmi eljárás elrendelhető névtelenül tett feljelentés esetén is, ha a feljelentés olyan adatot, információt, bizonyítékot tartalmaz, amely alapján a fegyelmi vétség felfedése, megszakítása, elkövetőjének felelősségre vonása védi a Kocséri Horgász Egyesület érdekeit, értékeit, illetőleg tagjait. Ebben az esetben a fegyelmi ügyben eljáró bizottság– az V. fejezetben foglalt eltérésekre figyelemmel – a Kocséri Horgász Egyesület Elnökével és Ellenőrző Bizottságának Elnökével külön egyeztetést folytatva hozza meg a fegyelmi eljárás megindítására vonatkozó döntést.
3. A fegyelmi eljárás lefolytatása az X. fejezet Harmadik Cím 2. pontja szerint készített feljegyzéssel indul meg.
4. A fegyelmi ügyben eljáró bizottsága fegyelmi eljárás lefolytatásának elrendeléséről értesíti a feljelentőt, valamint a feljelentett személyt. Az értesítés postai úton történő (tértivevényes) kézbesítésével történő feladására az X. fejezet Harmadik Cím 2. pontja szerint készített feljegyzés keltétől számított 5 munkanap áll rendelkezésére.
5. A 4. pontban foglalt értesítés mellőzhető, amennyiben az értesítés megtörténte a fegyelmi eljárás eredményes lefolytatását és a bizonyítást megnehezítené vagy ellehetetlenítené.
Hatodik Cím
A FEGYELMI ELJÁRÁS LEFOLYTATÁSA
1. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság
a) egyszerűsített fegyelmi eljárást folytat le, ha a tényállás megítélése egyszerű és a bizonyítékok alapvetően rendelkezésre állnak,
b) normál fegyelmi eljárást folytat le, ha a tényállás megállapításához és a bizonyításhoz az a) pont szerinti egyszerűsített fegyelmi eljárás nem elegendő.
2. Az egyszerűsített fegyelmi eljárás lefolytatását megalapozhatja
a) a csekély súlyú fegyelmi vétség tényállásának megállapítása,
b) a tettenérés,
c) az elkövető fegyelmi vétséget elismerő írásos nyilatkozata, egyéb közreműködése,
d) olyan rendelkezésre álló bizonyíték, amely egyértelműen feltárja vagy bemutatja a fegyelmi vétség elkövetését.
3. A fegyelmi ügyben eljáró bizottságnak a fegyelmi eljárás lefolytatására X. fejezet Harmadik Cím 2. pontja szerint készített feljegyzés keltétől számított 30 nap áll rendelkezésére.
4. Az 3. pontban meghatározott határidő egy alkalommal, további 30 nappal meghosszabbítható, amennyiben azt az ügy bonyolultsága indokolja. A határidő hosszabbításáról feljegyzést kell készíteni. A határidő hosszabbításáról az érintettek értesítése kizárólag szóban történik.
5. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság a bizonyításhoz az alábbi eszközöket veheti igénybe:
a) adatkérés, felvilágosítás,
b) adatgyűjtés,
c) tanú meghallgatása,
d) feljelentett meghallgatása,
e) környezet és/vagy tárgy szemléje,
f) szakértelem igénybevétele,
g) kép- és/vagy hangfelvétel készítése, egyéb digitális vagy elektronikus adat,
h) tárgyi bizonyíték,
i) okirat.
6. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság a bizonyítás érdekében Kocséri Horgász Egyesület útján írásban – amennyiben erre jogszabályban lehetősége van – más szervtől, egyesülettől, egyéb jogi személytől adatokat, magánszemélytől felvilágosítást kérhet, melynek eredményéről a válaszlevelet, vagy a készített feljegyzést bizonyítékként csatolja.
7. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság a bizonyítás érdekében adatgyűjtést és tanúkutatást, a tanúk előzetes meghallgatását végezheti, melynek eredményéről készített feljegyzést bizonyítékként csatolja.
8. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság a bizonyítás érdekében bizottsági ülésen tanút (érintett) hallgathat meg, akinek elmondását jegyzőkönyvbe foglalja. A tanú megjelenésre és közreműködésre nem kötelezhető. A tanú figyelmét – mielőtt előadását megtenné – fel kell hívni az igazmondásra, az önvádra kötelezés tilalmára, a hozzátartozójára tett terhelő nyilatkozat megtagadhatóságára, valamint a hamis nyilatkozattétel következményére, mellyel fegyelmi vétséget követ el.
9. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság a bizonyítás érdekében bizottsági ülésen a fegyelmi eljárás alá vont egyesületi tagot(érintett) meghallgathatja, akinek elmondását jegyzőkönyvbe foglalja. A fegyelmi eljárás alá vont egyesületi tag megjelenésre és közreműködésre nem kötelezhető. A fegyelmi eljárás alá vont egyesületi tag figyelmét – mielőtt előadását megtenné – fel kell hívni a nyilatkozattétel megtagadásának lehetőségére, az önvádra kötelezés tilalmára, a hozzátartozójára tett terhelő nyilatkozat megtagadhatóságára, illetőleg arra, hogy feltáró nyilatkozata enyhítő körülményként értékelhető.
10. A tanú, illetve a fegyelmi eljárás alá vont egyesületi tag személyes meghallgatásán a fegyelmi ügyben eljáró bizottság mindhárom tagjának jelen kell lennie.
11. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság a tanú, illetve a fegyelmi eljárás alá vont egyesületi tag meghallgatására időpontot és helyszínt tűz ki, melyre idézéssel hívja meg az érintettet. Az idézés postai úton történő (tértivevényes) kézbesítéssel az érintett Kocséri Horgász Egyesület nyilvántartásában meglévő címére kerül feladására úgy, hogy azt az érintett a meghallgatása előtt legalább 5 nappal megkapja. Költséghatékonyság és az eljárás gyorsítása céljából az idézésről – amennyiben ismert – az érintett telefonhívással, SMS üzenet vagy e-mail levél útján is értesíthető, melynek tényét az idézésre írásban rá kell vezetni.
12. A tanúnak, illetve a fegyelmi eljárás alá vont egyesületi tagnak az idézés átvételét követő 5 napon belül lehetősége van időpont módosításra, illetve igazolás benyújtására abban az esetben, ha a meghallgatásán szándékozna megjelenni, azonban indokolt távolléte miatt ez a kitűzött időpontban nem lehetséges. Költséghatékonyság és az eljárás gyorsítása céljából az idézésről – amennyiben ismert – az érintett telefonhívással, SMS üzenet vagy e-mail levél útján is kérheti az időpont módosítását, melynek tényét az idézésre írásban rá kell vezetni.
13. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság időpont módosítása, illetve igazolás benyújtása esetén szóban egyezteti a meghallgatás új időpontját és helyszínét a tanúval, vagy a fegyelmi eljárás alá vont egyesületi taggal, azzal a felhívással, hogy más módosításra nincs lehetősége.
14. A tanú, illetőleg a fegyelmi eljárás alá vont egyesületi tag figyelmét az írásbeli, illetve más módon kibocsátott idézés esetén értelemszerűen a 8. és 12. vagy 9. és 12. pontokban foglaltakról tájékoztatni kell.
15. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság a bizonyítás érdekében környezetet és/vagy tárgyat közvetlenül megtekinthet, arról képfelvételt készíthet. A környezetet és/vagy tárgy szemléjéről feljegyzést kell készíteni, melyhez a készített képek mellékletként csatolandók.
16. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság a bizonyítás érdekében szakértelemmel bíró személy közreműködését igénybe veheti, véleményét kikérheti, amelynek eredményét feljegyzésben rögzíti.
17. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság a bizonyítás érdekében felhasználhat folyamatosan rögzített kép- és/vagy hangfelvételt, fényképet, egyéb digitális vagy elektronikus adatot, melyről rövid elemzéssel és/vagy a lényegét bemutató melléklettel összekapcsolt feljegyzést készít.
18. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság a bizonyítás érdekében felhasználhatja azt a tárgyi bizonyítékot és/vagy okiratot, amelyet a bizonyítási eljárás során maga szerzett be, vagy részére átadtak, illetőleg arról képfelvételt csatoltak. A tárgyi bizonyítékról és/vagy okiratról feljegyzést kell készíteni, majd amennyiben azok kezelésére az eljárás befejezésekor a továbbiakban nincs szükség vagy nem kezelhető, azt a jogosult részére vissza kell adni, vagy meg kell semmisíteni. A visszaadás vagy megsemmisítés tényének az ügyiratból ki kell tűnnie.
19. Amennyiben a fegyelmi ügyben eljáró bizottság bizonyítás során több bizonyítási eszközt is igénybe vesz, azok eredményét egy összefoglaló feljegyzésben is dokumentálhatja.
Hetedik Cím
A FEGYELMI ELJÁRÁS BEFEJEZÉSE
1. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság a fegyelmi eljárást befejezi, ha a döntés meghozatalához szükséges tényállást megállapította, a bizonyítékokat beszerezte, az eljárás befejezésének módját kijelölte, az esetleges büntetés mértékét meghatározta és e döntésekben mindhárom tagja egyetért.
2. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság a befejezésről hozott döntésének az 1. pontban meghatározott részleteit feljegyzésbe foglalja, amelyet mindhárom tagja aláírásával hitelesít.
3. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság a fegyelmi eljárás lefolytatását határozott időtartamra felfüggesztheti, ha az eljárás alá vont egyesületi tag méltányolható okból tartósan akadályoztatva van a fegyelmi eljárásban történő részvételben.
4. A felfüggesztés időtartamát – okának feltárását és mérlegelését követően – hónapokban kell meghatározni, melynek legrövidebb időtartama egy hónap, leghosszabb időtartama hat hónap. Indokolt esetben a hat hónap további hónapokkal, legfeljebb 1 évig meghosszabbítható. Az egy év elteltével az eljárás alá vont egyesületi tag távollétében végleges, eljárást befejező határozatot kell hozni.
5. A felfüggesztés időtartama alatt legalább havonta egy alkalommal, az idézés kézbesítésének szabályai alkalmazásával fel kell hívni az eljárás alá vont egyesületi tag figyelmét távolléte várható következményeire.
6. A fegyelmi eljárás lefolytatásának felfüggesztéséről és folytatásáról indokolt határozat készül, melyben fel kell tüntetni a 30, illetőleg a 60 napos befejezési határnapokat. A felfüggesztés időtartama az eljárás időtartamába nem számít bele.
7. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság– az V. fejezetben foglalt eltérésekre figyelemmel a Kocséri Horgász Egyesület Elnökével történt egyeztetést követően – a fegyelmi eljárásban hozott indokolt határozat meghozatalával az eljárást megszünteti, ha:
a) ha a fegyelmi eljárásban vizsgált cselekmény nem minősül fegyelmi vétségnek,
b) ha a fegyelmi vétséget nem az eljárás alá vont egyesületi tag követte el,
c) ha a fegyelmi eljárásban vizsgált cselekmény elkövetését, vagy az eljárás alá vont egyesületi tag vétkességét nem lehet megalapozott bizonyítékokkal alátámasztani,
d) ha a fegyelmi eljárásban vizsgált cselekmény nem a Kocséri Horgász Egyesület fegyelmi ügyben eljáró bizottságának hatáskörébe tartozik,
e) ha a fegyelmi eljárásban vizsgált cselekmény miatt korábban már történt érdemi intézkedés,
f) elévülés miatt,
g) ha az eljárás alá vont elhunyt,
h) ha az eljárás alá vont már nem az Egyesület tagja.
8. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság – az V. fejezetben foglalt eltérésekre figyelemmel a Kocséri Horgász Egyesület Elnökével történt egyeztetést követően – a fegyelmi eljárásban hozott indokolt határozat meghozatalával fegyelmi büntetést szab ki:
a) ha a fegyelmi eljárásban vizsgált cselekmény tényállását sikerült pontosan megállapítani és az fegyelmi vétségnek minősül,
b) ha a fegyelmi vétség elkövetőjének kiléte megállapítást nyert, és
c) ha azok a bizonyítékok rendelkezésre állnak, amely alapján megállapítható, hogy a fegyelmi vétséget a fegyelmi eljárás alá vont egyesületi tag követte el.
9. Az eljárást felfüggesztő, az eljárást megszüntető vagy a fegyelmi büntetés kiszabásáról szóló határozat postai úton történő (tértivevényes) kézbesítéssel az érintett Kocséri Horgász Egyesület nyilvántartásában meglévő címére kerül feladására. Költséghatékonyság és az eljárás gyorsítása céljából a határozatról – amennyiben ismert – az érintett telefonhívással, SMS üzenet vagy e-mail levél útján is értesíthető, melynek tényét a határozatra írásban rá kell vezetni.
10. A fegyelmi ügyben eljáró bizottságnak az eljárást felfüggesztő, az eljárást megszüntető vagy a fegyelmi büntetés kiszabásáról szóló határozata meghozatalára és postai úton történő feladására a 2. pontban készített feljegyzés keltétől számított 5 munkanap áll rendelkezésére.
11. A fegyelmi ügyben eljáró bizottság az eljárást megszüntető vagy a fegyelmi büntetés kiszabásáról szóló határozat kézbesítésére történő feladását követő 5 munkanapon belül az ügyiratot összeállítja, véglegesíti, amennyiben a döntéssel szemben fellebbezés érkezik, haladéktalanul átadja a másodfokú eljárás lefolytatására kijelölt bizottságnak.
XI. fejezet
A FELLEBBEZÉS
1. A feljelentő a feljelentést elutasító határozat vagy az eljárást megszüntető határozat ellen, illetve a feljelentett és/vagy fegyelmi eljárás alá vont egyesületi tag a fegyelmi büntetés kiszabásáról szóló határozat ellen, annak kézhezvételétől számított 8 munkanapon belül ésszerű indokokkal és/vagy elfogadható bizonyítékokkal alátámasztott írásbeli beadványával fellebbezést nyújthat be. A határozat a 9. munkanapon jogerőre emelkedik.A fellebbezésnek halasztó hatálya van.
2. Az írásbeli fellebbezés benyújtható – az V. fejezetben foglalt eltérésekre figyelemmel –
a) személyesen átadva a Kocséri Horgász Egyesület bármely Elnökségi tagjának, aki az átvételt igazolással bizonyítja, egyúttal a Kocséri Horgász Egyesület Elnökét szóban értesíti,
b) személyesen átadva a Fegyelmi Bizottság bármely tagjának, aki az átvételt igazolással bizonyítja, egyúttal a Kocséri Horgász Egyesület Elnökét szóban értesíti,
c) postai levélben megküldve a Kocséri Horgász Egyesület postai címére,
d) e-mail levélben megküldve a Kocséri Horgász Egyesület e-mail címére.
3. Az eljárás gyorsítása céljából a fellebbezés jogosultja a határozat kihirdetésekor, illetőleg aláírt nyilatkozatát a 2. pontban írt lehetőségek valamelyikének útján írásban beadva fellebbezési jogáról lemondhat. A határozat az átadás, vagy feladás napján jogerőre emelkedik.
4. A Kocséri Horgász Egyesülethez a 2. pontban foglaltak szerint érkezett fellebbezést – az V. fejezetben foglalt eltérésekre figyelemmel – a fellebbezés átvevője haladéktalanul továbbítja
a) a Kocséri Horgász Egyesület Elnökének nyilvántartásba vétel céljából,
b) a Fegyelmi Bizottság Elnökének a fegyelmi eljárásra vonatkozó döntés meghozatala céljából,
c) az V. fejezetben meghatározott személynek a rá háruló közreműködési kötelezettségének teljesítése céljából,
és erről rövid úton, szóban értesti a Kocséri Horgász Egyesület Elnökét.
Az a-c) pontokban megjelölt személy értesítése az V. fejezetben írtak esetén mellőzhető.
XII. fejezet
MÁSODFOKÚ FEGYELMI ELJÁRÁS FOLYAMATA
1. A beérkező fellebbezés elbírálása – az V. fejezetben foglalt szabályokra figyelemmel – másodfokú fegyelmi eljárás alá tartozik.
2. A másodfokú fegyelmi eljárás befejezéséről rendelkező határozatban meghozott döntéssel szemben további fellebbezésnek helye nincs, amit a határozat rendelkező részében is fel kell tüntetni.
3. Amennyiben a fegyelmi eljárás alá vont személy a másodfokú fegyelmi eljárás befejezéséről rendelkező határozatban meghozott döntést nem fogadja el, panaszával az illetékes bírósághoz fordulhat.
4. A fegyelmi ügyben másodfokon eljáró bizottság a fellebbezés érkezésétől vagy átadásától számított 5 munkanapon belül – figyelemmel a XI. fejezet 1. pontja alapján – megvizsgálja a fellebbezést, továbbá összeveti az elsőfokú fegyelmi eljárás ügyiratában található adatokkal, bizonyítékokkal, valamint a befejezésről készült határozat tartalmi elemeivel és döntést hoz.
5. A fegyelmi ügyben másodfokon eljáró bizottság a 2. pontban elvégzett vizsgálata eredményeként
a) a fegyelmi ügyben elsőfokon eljáró bizottság határozatát helybenhagyja,
b) a fegyelmi büntetés mértékének csökkentése és/vagy végrehajtásának felfüggesztése okán a fegyelmi ügyben elsőfokon eljáró bizottságot határozatának megváltoztatására utasítja, melyre a 4. pont alapján készített határozat keltétől számított 5 munkanapot határoz meg,
c) a fegyelmi ügyben elsőfokon eljáró bizottságot az elsőfokú fegyelmi eljárás folytatására utasítja, melyre a 4. pont alapján készített határozat keltétől számított 15 munkanapot határoz meg.
6. A fegyelmi ügyben másodfokon eljáró bizottság a 3. pont a)-c) pontjai valamelyikében hozott döntését rövid indokolással ellátott határozatba foglalja, mely postai úton történő (tértivevényes) kézbesítéssel az érintett Kocséri Horgász Egyesület nyilvántartásában meglévő címére kerül feladására. A határozatot az ügyirattal együtt haladéktalanul továbbítja a fegyelmi ügyben elsőfokon eljáró bizottság vezetőjének is. Költséghatékonyság és az eljárás gyorsítása céljából a határozatról – amennyiben ismert – az érintett telefonhívással, SMS üzenet vagy e-mail levél útján is értesíthető, melynek tényét a határozatra írásban rá kell vezetni.
7. A fegyelmi ügyben másodfokon eljáró bizottság 3. pont b)-c) pontjai alapján hozott döntésének végrehajtása során a fegyelmi ügyben elsőfokon eljáró bizottságnak a Fegyelmi Szabályzat X. fejezetében foglalt szabályok alkalmazásával kell eljárni azzal a kivétellel, hogy másodfokú fegyelmi eljárás befejezéséről rendelkező határozatot az V. fejezetben meghatározott, fegyelmi ügyben másodfokon eljáró bizottság vezetője írja alá.
XIII. fejezet
ELJÁRÁS KISKORÚ HORGÁSSZAL SZEMBEN
1. A fegyelmi eljárás kiskorú Egyesületi taggal szemben is megindítható és lefolytatható azzal a különbséggel, hogy a vele kapcsolatos eljárási cselekményeknél törvényes képviselőjének is jelen kell lennie, a készült iratokat alá kell írnia, illetőleg az érdemi döntésekről rendelkező határozatokat részére is kézbesíteni kell.
XIV. fejezet
A FEGYELMI BÜNTETÉSEK
1. A fegyelmi büntetés:
a) írásos figyelmeztetés,
b) 1 hónaptól 12 hónapig terjedő, hónapokban számított időtartamra történő eltiltás,
c) az egyesületből történő kizárás
XV. fejezet
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
A jelen fegyelmi szabályzatot a Kocséri Horgász Egyesület Elnöksége 2023. január 26. napon megtartott ülésén megtárgyalta és a 2/2023.(01.26.) EH. számú határozatával elfogadta.
Kocsér, 2023. január 26.
Szelei László
a Kocséri Horgász Egyesület elnöke

 

Asztali nézet